Wednesday , August 4 2021

“I’m no longer afraid to hide who I am.” Canadian Prokop is the first NHL player to announce that he is gay iROZHLAS19-year-old Canadian hockey player Luke Prokop has yet to enter any NHL games for Nashville, although his name is already known to the general hockey public. The talented young man was the first player in the history of the famous competition to openly admit that he was gay.
Nashville

Share on Facebook
Share on Twitter


Share on LinkedIn


PrintCopy the URL address
Abbreviated address

Close
| Photo: Luke Prokop’s Twitter account

“He’s been crazy for the last year and a half, but I’ve also been able to get to know him during the same. I’m no longer afraid to hide who I am,” Prokop said on social media.

Luke Prokop was the first player in NHL history to openly acknowledge being gay. Learn more about Pavel Tylšar’s contribution

The 19-year-old hockey player decided to openly declare his sexual orientation in April after returning from Chicago to his native Edmonton, when his season ended prematurely due to the coronavirus.

“One night I was in bed and the fourth or fifth time I deleted the dating app. I was extremely frustrated because I couldn’t be myself. At that moment, I thought that was enough: I accept who I am. I want to live as I want and accept myself as gay, ”he said.

Starting next season, Prokop will struggle to secure a spot in the Nashville NHL, which he incorporated into his ranks last year. And he received a lot of support from new colleagues on social media.


Kapitánská páska ano, stadion ne. UEFA reaguje na kritiku, představila duhové logo


Číst článek


Například nashvillský kapitán Roman Josi řekl v rozhovoru pro web nhl.com, že celý tým stojí za ním a pokud bude potřebovat, že mu s čímkoliv pomůže. První, komu se ale z týmu Predators Prokop přiznal, byl asistent generálního ředitele Brian Poile.

„Mluvili jsme o tom, čím procházím a jak to chci oznámit veřejnosti. On mi v tu chvíli vyjádřil velkou podporu,“ řekl Prokop, který poslední čtyři sezony hrál juniorskou soutěž WHL za tým Calgary Hitman.

Podporu mu vyjádřily všechny kluby z NHL, z případných budoucích protihráčů pak jmenovitě třeba Tyler Seguin nebo Matt Duchene, a také šéf soutěže Gary Bettman.

Pavel Tylšar

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

ZavřítSource link