Wednesday , February 24 2021

Uzman diyetisyenden her sabah poğaça ve simit tüketenlere ciddi uyarı!Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, "Rafine (işlenmiş) veya basit karbonhidratlar; kepek, lif ve besin öğelerinden ayrılmış şekerler ve rafine tahıllardır. Bunlar arasında beyaz ekme, pizza hamur, makarna, hamur işleri (simit, poğaça, açma vb.), Beyaz un, beyaz pirinç ve birçok kahvaltılık gevrek yer almaktadır. Besin değerleri çok azdır, boşa alınan kalorilerdir ve mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Basit / rafine karbonhidratlar iştah hormonlarını etkileyerek obeziteye sebep olur. Hızla sindirilirler, yüksek glisemik indeks ve yükleri kan şekeri seviyelerinde sağlıksız iniş çıkışlara ve sürekli yorgunluğa neden olur. Rafine karbonhidratlar yediğinizde, kan dolaşımınız şekerle dolar ve bu da şekerin kanınızdan temizlenmesi için pankreastan ekstra insülin salınımını tetikler. Vücudunuz here ihtiyaç duyduğu şekeri kullanır ve bir miktarı insülin yardımı ile karaciğerinizde ve kaslarınızda glikojen olarak depolar, fazlası ise yağ olarak depolanır. Tüm bu insülin, bir yemek sonrası, genellikle daha şekerli karbonhidratlar istememize ve açlık hissine sebep olur. Bu durum aşırı yememize, kilo almamıza, triglizerid seviyelerinin yükselmesine ve zamanla insülin dasci ile Tip 2 diyabet riski gelişmesiyle sonuçlanır "dedi.

Rafine karbonhidrat comes Seker yüksek diyetlerle beraberinde yüksek tansiyon, Kalpa hastalığı, obezite, hiperaktivite, Duygu durum bozuklukları ile bağlantılı olduğunu ifade eden Yıldırım, "Karin yağının fazlalığı, abdominal organları comes karaciğeri çevreler bland direnciyle comes diyabet riskiyle yakından ilişkilidir. Şekerli / hamur işi yiyecekleri kesmek, daha ince bir bel çevresi yanı sıra daha düşük diyabet riski anlamına gelmektedir. Çok fazla basit karbonhidrat (şeker) alımı damarlarda inflamasyona (iltihaplanma) neden olur, arter duvarlara kadar zarar verebilmektedir. Arterler, kalbe oksijen bakımından zengin kanı taşırlar. İnflamasyon (ltiaplanma) koroner arter daralması için bir risk faktörüdür, bu da kanın kalbinize ulaşmasını zorlaştırır "diye konuştu.

uzman-diyetisyen-simit-pogaca-uyarisi

Yapılan çalışmalarda çok yüksek oranda rafine ürün yiyen bireylerin in az yiyenlere kıyasla kalp hastalığına yakalanma risklerinin 2-3 kat daha yüksek olduğunu kaydeden Yıldırım, "Şeker bazı insanlar için bağımlılık da yapabilmektedir. Eğlence amaçlı alınan uyuşturuculara benzer şekilde, şeker beyinin dopamin salınımına neden olur, bağımlılığa eğilimli insanlar için şeker oldukça bağımlılık yapabilmektedir. Rafine / işlenmiş karbonhidratlar bağışıklık sistemi ve kanser hücreleri içinde riesgo faktörüdür. Sitokinler, bağışıklık sistemini düzenleyen bağışıklık sisteminin hormon benzeri kimyasallarıdır. Iyi bakterilerin sayısını artırarak comes sitokin üretimini düzenleyerek, bağışıklık sistemimizin in iyi şekilde çalışmasını sağlarız, mufakat basit rafine EDILMAR karbonhidratlar, Kandidat gibi Kotu bakterilerin gelişimini destekler, sitokinlerin normal işleyişini engeller comes Kansa hücrelerini BESLER comes metastaza swim olur "açıklamalarında bulundu. (İHA)


Source link