Saturday , October 1 2022

Australian tennis opens live 2019 results: Serena Williams and Novak Djokovic in action in Melbourne



[ad_1]

Australia Open | Melbourne

Serena Williams and Novak Djokovic are the main attractions of Rod Laver Arena when Australian Open six days ago.

Men no.1 face No.5 Denis Shapovalov's semi-final after Williams has taken the whole day, Dayana Yastremska.

In the Magaret Court, the shock of prominents sees the symbolism of women Simona Halep at Venus Williams.

Follow all action with standard sport.

Live updates


here the complete calendar and the game order Friday January 18


Rod Laver Arena | The game starts at 12:00 GMT

  1. Shuai Zhang (Chn) v (6) Elina Svitolina (Ukr)
  2. Dayana Yastremska (Ukr) v (16) Serena Williams (USA)
  3. (1) Novak Djokovic (Ser) v (25) Denis Shapovalov (Can)
  4. (4) Alexander Zverev (Ger) v Alex Bolt (Aus)
  5. (27) Camila Giorgi (Ita) v (7) Karolina Pliskova (Cze)

What you need to know about the 2019 Australian Open


Margaret Court Arena | The game starts at 12:00 GMT

  1. (4) Naomi Osaka (Jpn) v (28) Su-Wei Hsieh (TPE)
  2. Joao Sousa (By) v (8) Kei Nishikori (Jpn)
  3. (12) Elise Mertens (Bel) v (17) Madison Keys (USA)
  4. (1) Simona Halep (Rom) / Venus Williams (USA)
  5. (28) Lucas Pouille (Fra) vs Alexei Popyrin (Aus)

Melbourne Arena | The game starts at 12:00 GMT

  1. (21) David Goffin (Bel) v (15) Daniil Medvedev (Russian)
  2. Pierre-Hugues Herbert (Fra) v (16) Milos Raonic (Dog)
  3. Timea Bacsinszky (Swi) v (18) Garbine Muguruza (Spa)

Court 7 | The game starts at 12:00 GMT

  1. Xinyun Han (Chn) & Darija Jurak (Cro) v (2) Timea Babos (Hun) and Kristina Mladenovic (Fra)
  2. Demi Schuurs (Ned) and Matwe Middelkoop (Ned) vs Monique Adamczak (Birds) and Matt Reid (Birds)
  3. (7) Lukasz Kubot (Pol) and Horacio Zeballos (Arg) v Jeremy Chardy (Fra) and Fabrice Martin (Fra)
  4. Shuai Zhang (Chn) and John Peers (Birds) v Timea Babos (Hun) and Marton Fucsovics (Hun)


Court 8 | The game starts at 12:00 GMT

  1. Marcus Daniell (Nzl) and Wesley Koolhof (Ned) v (6) Raven Klaasen (Rsa) and Michael Venus (Nzl)
  2. Jessica Moore (Aus) & Andrew Whittington (Aus) v (7) Makoto Ninomiya (Jpn) and Ben McLachlan (Jpn)
  3. (10) Dominic Inglot (Gbr) and Franko Skugor (Cro) v Marcelo Demoliner (Bra) and Frederik Nielsen (Den)
  4. Samantha Stosur (Aus) and Leander Paes (Ind) against Kveta Peschke (Cze) and Wesley Koolhof (Ned)

Court 13 | The game starts at 12:00 GMT

  1. Steve Johnson (USA) and Denis Kudla (USA) against Radu Albot (Mol) and Malek Jaziri (Tun)
  2. Taylor Harry Fritz (USA) and Cameron Norrie (GBR) against Jack Sock (USA) and Jack Withrow (USA)
  3. (10) Irina-Camelia Begu (Rom) and Mihaela Buzarnescu (Rom) v Alize Cornet (Fra) and Petra Martic (Cro)


Court 15 | The game starts from 12 h GMT

  1. Zhaoxuan Yang (Chn) and Rohan Bopanna (Ind) v (5) Anna-Lena Groenefeld (Ger) and Robert Farah (Col)
  2. Alison Bai (Birds) and Zoe Hives (Birds) v Nao Hibino (Jpn) and Desirae Krawczyk (USA)
  3. (6) Abigail Spears (USA) and Juan Sebastian Cabal (Col) and Latisha Chan (Tpe) and Ivan Dodig (Cro)

Court 19 | The game starts at 12:00 GMT

  1. Barbora Zahlavova Strycova (Cze) & Marketa Vondrousova (Cze) and Zarina Diyas (Kaz) and Yulia Putintseva (Kaz)
  2. Aliaksandra Sasnovich (Blr) and Taylor Townsend (USA) v (11) Eri Hozumi (Jpn) and Alicja Rosolska (Pol)
  3. (8) Ekaterina Makarova (Rus) and Artem Sitak (Nzl) and Andreja Klepac (Slo) and Edouard Roger-Vasselin (Fra)
  4. Danielle Collins (USA) and Michael Venus (Nzl) v Hao-Ching Chan (Tpe) and Jean-Julien Rojer (Ned)


Arena 1573 | The game starts at 12:00 GMT

  1. (21) Qiang Wang (Chn) v (13) Anastasija Sevastova (Lat)
  2. (12) Fabio Fognini (Ita) v (23) Pablo Carreno-Busta (Spa)
  3. (11) Borna Coric (Cro) v Filip Krajinovic (Ser)


Court 3 | The game starts at 12:00 GMT

  1. (3) Jamie Murray (Gbr) and Bruno Soares (Bra) v Luke Bambridge (Gbr) and Jonny O & Mara (Gbr)
  2. Margarita Gasparyan (Rus) and Daria Gavrilova (Aus) v (9) Raquel Atawo (USA) and Katarina Srebotnik (Slo)
  3. Victoria Azarenka (Blr) and Ashleigh Barty (Birds) against Jennifer Brady (USA) and Alison Riske (USA)
  4. Pablo Cuevas (Uru) and Fernando Verdasco (Spa) v (11) Rajeev Ram (USA) and Joe Salisbury (GBR)

Predicts the winner

[ad_2]
Source link